+04 0725 928 653

Cursă istorică de la Pau (Internațional) în 2024

Pau Internațional este una dintre cursele etalon ale columbofililor din Vest. Concursul cu o vechime și anvergură extraordinare a ținut în suspans toată suflarea columbofilă și în 2024, mai ales că a fost o cursă cu totul aparte.

După cum foarte bine se cunoaște, Pau Internațional este o cursă de maraton, care propune distanțe considerabile mai ales pentru columbofilii din Olanda. Locația de lansare se află undeva în sudul Franței, iar anul acesta au fost angajați 13.130 de porumbei maturi, pentru că Pau este o cursă la care pot fi angajați doar porumbei maturi. Particularitatea din acest an a fost faptul că, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, porumbeii au fost ținuți pe locul de lansare nu mai puțin de șapte zile. Fiind îmbarcați din data de 17 iunie, aceștia au fost eliberați abia pe 24 iunie, la ora 08:00.

Van Gils J.W. este câștigătorul

Pau Internațional a fost câștigat în 2024 de columbofilul olandez Van Gils J.W., din localitatea Oosterhout. Porumbelul câștigător este o femelă și a fost înregistrată la ora 05:59. Având distanța de 1.003,7 km, viteza rezultată a fost de 1.046,49 m/min.

În Belgia au câștigat De Rijck Guido & Tom (Lier)

În Belgia, Pau a fost câștigat de tandemul De Rijck Guido & Tom (Lier). Tot o femelă, câștigătorul lor a sosit în crescătorie la ora 05:09, zburând cei 942,7 km ai cursei cu viteza medie de 1.036,49 m/min.

În Germania, locul 1 național a fost câștigat de Groh Eric+Albert, iar în Regatul Unit de către Johnathan Palmer.