+04 0725 928 653

Nicolae Tau își trece în palmares și locul 1 Dresda Național 2024

Pe 20 iulie 2024 s-a desfășurat etapa Dresda Național, prima etapă națională de maraton a Provinciei Vest. Concursul a fost organizat de Filiala Arad, Dresda Național fiind o etapă pentru care s-au îmbarcat 4.413 porumbei, aparținând celor 547 de crescători care au participat. Aceștia sunt membrii ai Filialelor Arad, Bihor, Harghita, Caraș Severin, Hunedoara, Mehedinți, Satu Mare,  Sălaj, Maramureș și Timiș.

Locul 1 pe lansare a fost câștigat de Nicolae Tau

Cel mai râvnit dintre locurile din clasament, adică primul loc pe lansare, a fost câștigat de arădeanul Nicolae Tau. Acesta este unul dintre cei mai experimentați maratoniști ai județului Arad, cu multe rezultate notabile în palmares, și, deși a mai câștigat și în trecut curse naționale, locul 1 pe lansare la etapa Dresda Național 2024  reprezintă una dintre marile sale realizări columbofile. Etapa a fost câștigată cu femela RO-2022-0051123. După ce toți porumbeii angajați au fost lansați la ora 06:41, câștigătoarea lui Nicolae Tau a sosit în crescătoria sa la ora 19:21:50. Așadar, a fost nevoie să zboare mai bine de 12 ore pentru a parcurge cei 817 km ai etapei. Viteza sa a fost de 1.074 m/min, aspect care relevă dificultatea concursului.

Pentru câștigătoarea lui Nicolae Tau a fost deja al doilea maraton clasat din tot atâtea angajări în acest sezon, pe lângă îndeplinirea normei cu un punctaj foarte bun fiind în cursă și pentru alte performanțe.